SEO Hizmetleri

"Google Aramalarda Üst Sıralarda olmak En işlek Caddede Dükkanınız olmasından daha iyidir."

Kenar bir mahallede ara sokakta bulunan bir mağazaya kaç kişi gider? Peki aynı mağaza şehrin en işlek caddesine taşınsa kaç kişi gider? İşte ara sokakta bulunan mağazanın şehrin en işlek caddesine taşınması sürecine dijital dünyada SEO deniyor.

Google’de birinci sayfa en işlek caddedir. Diğer sayfalar ise sokak arasıdır çok az kişi sizi görür ve sadece bilen kişiler gidebilir. Gelin beraber sokak arasındaki mağazanızı işlek bir caddeye nasıl taşırsınız onu görelim.

 

SEO Nedir ?

SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” ifadesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu şeklindedir. Yaygın kullanımı SEO kısaltmasıdır. 

Kısaca SEO, web sitesini içerik olarak kullanıcılar için, teknik olarak arama motorları için optimize edilmesi yöntemlerinin bütünüdür.

 

SEO Neden Önemlidir?

Yapılan araştırmalarda, Google’daki aramalarda ilk sayfada bulunan bir sitenin tıklanma olasılığı %87,8’dir. 2. Sayfada bulunan bir sitenin tıklanma olasılığı ise %15’in altıdadır. Bunun anlamı kullanıcıların çoğu 2. Sayfaya bile bakmamaktadır.

Müşterilerinize ulaşabilmeniz için çok güzel hazırlanmış bir web sitenizin olması artık tek başına yeterli değildir. Web sitenizin Google’de iyi bir sıralamaya sahip olması sitenizin kendisinden çok daha önemli bir hale gelmiş durumdadır.

SEO Nasıl Yapılır?

Google daha iyi bir kullanıcı deneyimi için her geçen gün kendini geliştirmekte ve güncellemeler yapmaktadır. SEO nasıl yapılır sorusunun net ve kesin bir cevabı da yoktur. Kesin olan tek şey Google arama yapan kullanıcıları için en iyi sonuçlarını karşılarına çıkarmayı hedeflemektedir.

Arama sonuçlarında iyi bir sıralamaya sahip olmanın temelde 4 aşaması vardır. Bunlar:

 • Analiz yapmak
 • Strateji Belirlemek 
 • Optimizasyon Yapmak 
 • Sonuçların Değerlendirilmesi

 

 

Adım Adım SEO Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonunda (SEO) analizi de dört aşamada değerlendirebiliriz.

Hedef Kitle’nin tespiti: Sizin ürününüzle kimler ilgileniyor? Bu ürünü veya hizmeti kim alacak? Gibi sorulara cevap cevap araması yapmaktır.

Rakip Analizi: Sizinle aynı ürün ve hizmeti satan rakipleriniz kimler? Güçlü ve zayıf yanları nelerdir? Pazarlama için hangi kanalları kullanıyor? Müşterisine hangi yollarla ulaşıyor? Gibi birçok soruya cevap bulmaya çalışmak rakip analizinin bir parçasıdır.

Güçlü rakiplerin olması çoğu zaman bir dezavantaj gibi görünse de aslında doğru taktiklerle rakibiniz, sizin en iyi yol göstericiniz olacaktır. Amerika’yı tekrar keşfetmenize gerek kalmayacaktır. İşini iyi yapmış olan rakipler çoğu zaman SEO çalışmasında size ön görü sağlayacaktır.

Ürün ve Hizmet Analizi: Sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetinizin rakipleriniz karşısındaki üstünlüklerini iyi belirlemelisiniz.  Bu üstünlükleri müşterilerinizin daha iyi kavraya bileceği hale dönüştürmelisiniz.

Anahtar Kelime Araştırması: Müşterilerinizin sizin ürününüzü veya hizmetinizi arama motorlarında nasıl aradığının tespit edilmesi aşamasıdır. Ön önemli aşamalardan biridir. İçerikleriniz hazırlanmadan önce Anahtar kelime araştırmasının iyi yapılması gerekir.

Anahtar kelime seçerken doğru anahtar kelimelere odaklanmalısınız. Örneğin siz Kütahya’da çiçek satan bir çiçekçiyseniz odaklanmanız gereken anahtar kelime arama hacmi yüksek olan çiçek olmamalı. Sizin için doğru kelime grubu uzun kuyruklu anahtar kelime diye tabir edilen alakalı müşteri kitlesinin karşısına çıkaracak anahtar kelimeler olmalıdır. Bu örnek için doğru anahtar kelimeler: Kütahya çiçekçi, Kütahya çiçek siparişi ver, Kütahya çiçekçi tavsiyesi gibi Kütahya’da çiçek almayı düşünen birinin yapa bileceği anahtar kelimeleri tespit etmek olacaktır.

Anahtar kelime tespitleri çoğu zaman bir program veya araç kullanılarak yapılır. Sebebi ise insanlar arama yaparken kullandıkları kelime kalıpları aynı değildir. Genel arama eğilimi bizim tahmin ettiğimizden çok farklı olabilir.

 

Yapılan analizler ve hedef kitlenize göre SEO stratejilerini ve SEO tekniklerini belirlemelisiniz. Stratejinin belirlenmesi sürecin en önemli kısmıdır. Elde edilen veriler değerlendirilerek hedef kitleye yönelik doğru anahtar kelimeler kullanılarak rakiplerden çok daha iyi içerikler hazırlanmalıdır. SEO hizmetinde en yorucu ve zahmetli kısmı burasıdır.

İçeriklerin hazırlanmasın da en çok dikkat edilmesi gereken husus ise bu içeriklerin insanlar tarafından okunacağı ve insanları bilgilendirici içerikler olması gerektiği unutulmamalıdır.

Optimizasyon aşamasında, web sitenizi stratejinize uygun olarak teknik ve içerik bakımından optimize etmelisiniz. Site Optimizasyonu aşamasında, teknik SEO, site içi SEO, site dışı SEO, görsellerin optimizasyonu, kod yapısında iyileştirmeler yapılır.

Optimizasyonda asıl amaç web sitesini, kullanıcının aradığını daha kolay bulabileceği ve daha hızlı hale getirerek iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktır. Kullanıcıların memnun olması Google açısından önemli bir kriterdir. İyi bir kullanıcı deneyimi ve doğru optimizasyonlar sizin siteniz zamanla daha üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

 

Birçok kişinin atladığı en önemli aşamalardan biridir sonuçların değerlendirilmesi. Alınan her SEO hizmetinin bir raporu ve sonucu olmalıdır. Çünkü yapılan işler çoğu zaman sizin gözle gözlemleyebileceğiniz sonuçlar olmamaktadır.

“Sonucu analiz edilmemiş bir iş hiç yapılmamış gibidir.”

Sonuçların en güzel değerlendirildiği iki önemli kriter vardır. Web sitenizdeki toplam ziyaretçi artışının tespit etmek. Bunun için Google Analitik gibi araçlar kullanılabilir. Diğer önemli kriter ise artan trafiğe bağlı olarak dönüşümler artmalıdır. Dönüşümden kastımız yaptığınız işe göre değişkenlik gösterebilir. Bu dönüşüm bazı sektörler için telefon aramalarındaki artış veya doldurulan form sayısı olabilir. Bir e ticaret sitesi için ise dönüşüm satış sayısındaki artıştır.

Değerlendirmelerin neticesinde istenilen sonuç elde edilememişse tekrar optimizasyon yapmak gerekir. Optimizasyonlar neticesinde hala sonuç alınamıyorsa strateji gözden geçirilmelidir.

SEO konusunda sonuç almak için biraz sabırlı olmak gerekir. Google, yaptığınız işin iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğunu zaman içerisinde görecek ve sizi üst sıralara çıkararak ödüllendirecektir.

 

 

 

SEO Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

İyi yapılmış bir arama motoru optimizasyonu (SEO) sayesinde Google’da ve diğer arama motorlarında üst sırada çıkarsınız bu sayede hedef kitleniz arama yaptığında yani sizin ürününüze tam ihtiyacı olduğu anda karşısına çıkarsınız. Bu sayede marka bilinirliğiniz ve kazancınız üst seviyelere çıkar.

SEO’da devamlılık esastır. Web sitesi de bir ağaç gibi ilgilendikçe büyür ve gelişir. Nasıl ki bir esnaf dükkanını uzun süre kapatamıyorsa Web sitesi de aynı mantıkla sürekli canlı kalmak ister. Web sitenizin canlılığı da optimizasyon ve içerikle alakalıdır.

SEM ve SEO Arasındaki Fark Nedir?

SEO, web sitenizin içeriğine ve kod yapısına dayalı yapılan  optimizasyonlardır.  SEM ise Google reklamları üzerinde yapılan optimizasyonlardır.

SEM ve SEO arasındaki farkı anlatmak için bir benzetme yapacak olursak SEO bir arsadır yatırım yaparsınız beklersiniz zaman içerisinde değerlenir. SEM ise nakit paradır ihtiyacınızı hemen karşılarsınız hemen sonuç alırsınız ama para bitince SEM’de biter. SEM’de önemli olan harcamanızı doğru yaparak verdiğinizden fazlasını alabilmektir. Verdiğinizden fazlasını alabiliyorsanız SEM’de bir yatırım aracına dönüşür.

Bir başka benzetme yapacak olursak SEO uzun vadeli yatırım yapılan bir hisse senedidir. Çok hızlı yükselmez ama kendinden emin adımlarla yükselir. SEM ise kısa vadeli hisse senedi gibidir. Çok kısa sürede çok büyük karlar elde de edebilirsiniz ama zararda ettirebilir. SEM’de önemli olan doğru eller de iyi bir yatırım aracı iken yanlış ellerde bir harcama kalemi olur.

SEO güneş enerjisinden elektrik üretmek gibidir. İlk yatırım maliyetiniz biraz yüksektir ama sonrasında bedava enerji üretimi sağlar. SEM şebeke hattından elektrik almak gibidir. Paranız olduğu sürece elektrik alırsınız. 

Sonuç olarak SEO’da sonuç almanız biraz vakit alır ama uzun vadede karlı bir yatırımdır. SEM (Google reklamları) sonuç hemen alırsınız ama para yatırdığınız sürece devam eder.

 

 

SEO Ajansı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

SEO ajansı seçiminde en önemli kıstas ajansın süreç hakkında sizi doğru bilgilendirmesi ve doğru yönlendirmesidir. Bir SEO uzmanı size birinci sıra vadediyorsa o kişi muhtemelen yanlış bir tercih olacaktır. SEO bir veya birkaç kelimede 1. Sırada olmak demek değildir ve 1. Sıranın hiçbir zaman garantisi yoktur. Dolayısıyla 1. Sıraya getireceğiz diyen yerler çoğu zaman vaatlerini yerine getiremez veya sonuç kalıcı değildir. Bu durum sitenize faydadan çok zarara sebep olacaktır.

 

 

SEO Paketleri

Bölgesel SEO Paketi

Bölgenizde Rekabetsiz Olun
650 TL 'den Başlayan Fiyatlarla
 • Servisler İçin
 • Avukatlar Doktorlar İçin
 • Yerel İşletmeler İçin

Pro SEO Paketleri

Markanızı ve Sitenizi Dünyaya Tanıtın
1.200 TL 'den Başlayan Fiyatlarla
 • Ulusal Çapta Tanıtım İçin
 • Marka Tanıtımları İçin
 • Sektör Aramalarında Üstte Olmak İçin

E-Ticaret SEO Paketleri

Ürünleriniz Üst Sıralarda Listelensin
1.200 TL 'den Başlayan Fiyatlarla
 • Ulusal Çapta Tanıtım İçin
 • Marka Tanıtımları İçin
 • Sektör Aramalarında Üstte Olmak İçin